راه های دست یابی به عزت اجتماعی
53 بازدید
مصاحبه کننده : نوایی، علی اکبر
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : اندیشه حوزه ) بهمن و اسفند 1381 - شماره 38 )(14 صفحه - از 129 تا 142)
تعداد شرکت کننده : 0

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم. از استاد ارجمند جناب حجة الاسلام و المسلمین مصباحی متشکریم که وقت گرانبهای خود را در اختیار مجله قراردادند. در این نشست به مناسبت نام‏گذاری امسال به عنوان عزت و افتخار حسینی از طرف مقام معظم رهبری گفتگویی در زمینه عزت اجتماعی و راه‏های دست‏یابی به عزت و اقتدار اجتماعی داریم. از استاد محترم تقاضا داریم ابتدا این مقوله را به لحاظ مفهومی تبیین نمایند.

مصباحی: ابتدا از برگزاری این مصاحبه و انتخاب موضوع عزت اجتماعی تشکر می‏کنم. عزت، به مفهوم قدرت، مکنت و صلابت است. به این معناست که انسان در جامعه‏ی خودش مورد احترام و تکریم قرار بگیرد، دارای قدرت باشد و دیگران متوجه او باشند.

جامعه هم در خود احساس شرف و بزرگواری و کرامت کند، به گونه‏ای که مورد تکریم قرار گرفته و به عنوان شاخص و الگو برای دیگران معرفی شود. چنانکه خدا در قرآن می‏فرماید: «لتکونوا شهداء علی الناس، یا کنتم خیر امة اخرجت للنّاس»این‏ها شاخصه‏های عزت فرد و جامعه است. بنابراین پیام عزت اجتماعی این است که جامعه‏ی الگو و اسوه تشکیل بشود و همه آن جامعه را بزرگ و با عظمت بپندارند و سعی کنند در حرکت اجتماعی، خود را با آن الگو تطبیق بدهند.

عزت، شعار کلیدی امام حسین علیه‏السلام

مهم‏ترین شعار امام حسین علیه‏السلام ، شعار عزت بود. فرمودند که آدم‏های فرومایه و پست می‏خواهند عزت ما را بگیرند و ما را دچار ذلت کنند:

آن انسان بی ریشه و بی اصل، من ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی